вівторок, 8 жовтня 2013 р.

Конспект 
заняття з малювання
«Підводне царство»
для дітей старшої групи




МЕТА: 

 ознайомити дітей з новим способом малювання – з технікою видування;

 вчити передавати задум малюнка у певній кольоровій гамі;

 розвивати уяву і творчість, уміння гармонійно поєднувати кольори; 

 викликати бажання самостійно творити красу, 

 виховувати акуратність, естетичний смак, задоволення від праці з фарбами. 

МАТЕРІАЛ:

 ілюстрації до мультфільму «Русалочка», мушлі, мелодія «Голос океану» із серії записів «Звуки природи», розведені гуашеві фарби, трубочки для коктейлів, тонований папір. 

ПОПЕРЕДНЯ РОБОТА: 

 читання казки «Русалочка», знайомство з новим словом – мушлі.

ЛІТЕРАТУРА: 

 програма «Впевнений старт», бібліотечка вихователя, грудень №23-24 2006р., художньо – естетичне виховання для дітей старшого віку. 


ХІД ЗАНЯТТЯ

Вихователь: -  надворі зима, мороз і холод, та я хочу, щоб зараз ми з вами поринули думками у тепле літечко. (звучить музика). Лягайте на килимок і закривайте оченята. Ми відчуваємо тепло, спокій. Тепер уявіть, що ми – на березі теплого, лагідного моря. Лежимо на м’якому пісочку і усміхаємось сонечку. Воно ніжно торкається промінчиками наших ручок, ніжок. Аж ось – промінчик уже на личку: гріє носик, щічки, нам так приємно відчувати його тепло. В нас гарний настрій. Війнув легенький вітерець, приніс нам свіжість моря. Ми відчуваємо, як морські хвилі набігають на берег і відкочуються назад у море. Нам подобається слухати прибій. Хвилі принесли нам із морських глибин диво – мушлі. 

(Поки з дітьми проводиться аутотренінг, перед ними кладуться мушлі, виставляються ілюстрації).

Вихователь: -  Відкриваємо очі – диво сталось, біля кожного з вас справжні морські мушлі. Піднесемо їх до вушка і послухаємо мелодію моря. Ой, діти, моя мушля починає розповідати мені якусь історію, буду вам її переповідати: 

Вихователь: - На дні моря є підводне царство (показую ілюстрації), править ним справедливий і мудрий цар Тритон. Є у нього донька – русалочка Аріель, яка ні на хвилину не розлучається зі своїм другом – рибкою Фландером. Весело і дружно жили мешканці підводного царства. Одного разу Тритон вирушив ознайомитись із морськими глибинами, які були далеко від рідних місць. Довго його не було, сумувала за татом Аріель. Аж ось швидкі рибки передали їй, що тато за кілька днів повернеться. Зраділа маленька русалочка і вирішила прибрати володіння батька – царя. Разом із Фландером вони побували в усіх куточках царства, кругом навели порядок. Ото приємно буде морському правителю! За роботою Аріель і Фландера спостерігала лиха і підступна морська відьма – восьминіг Урсула. Ненавиділа вона мешканців царства за їхню доброту і щирість. І вирішила зіпсувати свято зустрічі Тритона. Махнула вона своїми щупальцями і по всьому царству розлилось чорнило. Заплакала Аріель, несила їй до повернення тата відмити чорні плями на камінчиках, коралах, рибах. Що діяти, як бути? Русалка і Фландер у розпачі. Діти, я чую як плаче Аріель. 

 Мушля замовкла, так сумно закінчилась історія. Я тут подумала: може нам спробувати допомогти Русалці. Давайте намалюємо підводне царство – чисте, яскраве, з рибками, морськими зірками та іншими істотами. Згодні? Давайте ще раз глянемо, яке воно. (Розглядаємо ілюстрації, звертаю увагу на водорості, рифи, підводні тварини, діти сідають за столи). 

Вихователь: - Допоможуть нам малювати чарівні трубочки. Візьміть кожен трубочку в рот, під її другий кінець підставте долоньку і легенько подмухайте в трубочку. Що ви відчуваєте? (Відповіді дітей). 

Вихователь: - Так, тепле повітря лоскоче долоньку. Саме воно буде малювати водорості, коралові рифи. Потім ми пензликом домалюємо рибок, морських зірочок. 

(Вихователь показує, як малювати таким способом, як правильно спрямувати повітря на фарбу. Діти вправляються на окремому аркуші, потім під музику малюють на тонованому папері. Після закінчення роботи малюнки виставляються для аналізу).

Вихователь: - гарно ми попрацювали, чудове підводне царство вийшло. Давайте візьмемо до вушок мушлі, може вони ще щось нам розкажуть. Ой, моя справді знову заговорила. Каже, що ми дуже допомогли Аріель, вона дуже вдячна, підводне царство знову засяяло різними барвами, і ніяка Урсула їй з такими друзями не страшна. А що каже мушля тобі…? (Запитую у дітей).

 На якому малюнку морські глибини найкращі? (Діти розповідають, таким чином проводиться аналіз дитячих робіт).

Вихователь: - Молодці , діти, так старались, працювали, не залишились байдужими до чужої біди. І я впевнена, що за вашу доброту буде винагорода – мушлі розкажуть нам ще не одну історію.

Чари петрівки



Конспект заняття з дітьми старшої групи "Чари Петриківки"



  Група: старша

 Заняття: образотворча діяльність

 Тема: «Чари Петриківки»

 Вихователь: Фокова О.Р.

 Програмовий зміст: познайомити дітей з петриківським розписом, зокрема з роботами майстрині Марфи Тимченко; вправляти дітей у виконанні основних мазків різними способами (пензлем та пальцем); прилучати до споконвічних традицій українського мистецтва; розвивати мислення, креативність, допитливість; виховувати охайність, любов до рідного краю

 Ресурси: репродукції картин Марфи Тимченко, вироби петриківського декоративно-прикладного мистецтва, українська піч, вишиті рушники, мольберт, фарби, палітри, пензлики, вода, вологі серветки, папір, зразок, буряк, морква, вугілля, глина, молоко, яйце.

 Хід заняття:

 І.Вступна частина

 Організація дітей.

 Погляньте, як незвично сьогодні в нашому залі, скільки гостей зібралось у ньому. Давайте ми з вами привітаємось і подаруємо їм свої усмішки.

 ІІ. Основна частина

 Сьогодні я запрошую Вас до музею, де зібрано твори майстрів петриківського декоративного розпису. Слово декоративний походить від слово «декор» - прикрашати, а петриківський від назви селища, де він виник. Найвідоміші майстри живуть в  селі Петриківка. З давніх давен передають з покоління в покоління свої секрети розпису, свою майстерність.

 Погляньте, це роботи відомої майстрині петриківського розпису Марфи Тимченко. Ця картина називається «Українське весілля». На ній художниця відобразила традиції та обряди українського народу. В центрі білим кольором зображена хата, розмальована рослинним орнаментом, з обох боків якої намальована калина. Назвіть основний колір, який використала Марфа Тищенко у своїй роботі.

 Інша її робота «Диво-птахи». На ній майстриня зобразила чарівних птахів серед мальовничих квітів. Погляньте, яке гарне поєднання червоних та чорних барв.

 Ми з вами підійшли до третьої картини. Що відбувається на цій картині? А хто думає інакше? Яка пора року зображена? Чому ви так думаєте? Які барви для цієї композиції використала майстриня? Як би ви назвали цю картину? Не здогадуєтеся?  А я вам підкажу. Свою роботу Марфа Тимченко назвала «Ранок на селі».

 Наступний експонат нашого музею – це піч. Колись люди жили в глиняних хатах, центральне місце в яких займала піч. Вона обігрівала житло, в ній варили їсти, на ній спали. Тому люди любили і шанували піч, прикрашали її візерунками із квітів, ягід, малювали на ній півників.

 Соня підготувала вірш про Петриківських майстринь. Давайте її послухаємо.

 Стіни в квітах, пічка квітне,

 Де цвітіння це привітне?

 Знають це старі й малі,

 В Петриківці, у селі.

 Там бабусі так малюють,

 Що художників дивують.

 Став відомим на весь світ,

 Той квітковий диво цвіт.

 А чи знаєте ви, за допомогою чого можна малювати? (Пензлики, рогозина, піпетка, та навіть пальчиками). Раніше пензлики робили з котячої шерсті, ним малювали тоненькі, немов ниточки лінії, фарби виготовляли з вугілля, сажі, соку буряка та моркви, розводили фарби молоком, додаючи яєчний жовток, щоб фарба була блискучою та яскравою. (Демонструю). Ось скільки нового та цікавого ми дізналися під час подорожі залами музею.

 Ми з Вами підійшли до майстерні. Тут ми спробуємо відтворити петриківські візерунки. Сідайте за столи, вдягніть нарукавники, щоб не забруднити одяг під час роботи.

 Давайте пригадаємо які елементи рослинного орнаменту ми зустрічали на картинах Марфи Тимченко. Як у справжньої майстрині, у мене є палітра з чарівними фарбами, кожна фарба має своє значення:

 Зелена – весна, добрий настрій,

 Жовта – сонце, осінь, урожай,

 Синя – небо, вода,

 Коричнева – дерево,

 Біла – чистота,

 Чорна – земля,

 Червона – вогонь, рідна домівка, кохання.

 Сьогодні ми з вами намалюємо гроно червоної калини, як символ дівочої краси, відданості. Український народ дуже любить калину, її зображенням прикрашають домівки, про неї складають вірші, оспівують в піснях, одну з яких ми зараз і послухаємо.

Пісня про калину

  

 Чарівні звуки пісні проникають в саму душу, змушують задуматись про добро, відданість, дружбу, кохання, про все найкраще, що є в житті людини.

 Погляньте, яку гілочку калини намалювала я. На вашу думку, чим я виконала цю роботу? Будьте, уважні, зараз я вам покажу як виконати цей малюнок.
 Аркуш паперу покладіть вертикально, вузькою стороною до себе.
 Спочатку за допомогою пензлика я намалюю гілочку. Для цього мені потрібно пензлик спочатку занурити в воду, а потім в зелену фарбу.
 Кінчиком пензлика я проводжу плавну лінію згори донизу, поступово притискаючи пензлик до паперу.
 З верхівки гілочки відходять тоненькі лінії, які я малюю кінчиком пензлика. Їх чотири.
 У напрямку до гілочки я проводжу ще дві лінії. Це майбутні листочки.
 Більше пензлик мені не потрібен.
 Тепер  працює мій вказівний пальчик правої руки. Спочатку я занурюю його в червону фарбу і притискаю кінчик вказівного пальця до паперу. Це у мене будуть ягоди калини.
 Починаю малювати листя. Спочатку занурюю палець в зелену фарбу, а потім лише торкаюсь жовтої. Веду плавну лінію, потім ще декілька.

 Щоб гарно виконати роботу нам потрібно підготувати наші пальчики. Будь-ласка встаньте всі з-за столу і приготуйте руки.

Фізкультхвилинка

  

 Що малюємо спочатку? За допомогою чого малюємо гілку? Якого кольору будуть ягоди?

 ІІІ. Самостійна робота дітей.

Лунає спокійно лірична мелодія

 ІV. Заключна частина

 Які гарні у вас вийшли роботи! Мені вони дуже сподобалися. А чи подобають вони вам?

 Я пропоную наші роботи залишити у майстерні, щоб наші гості могли ними помилуватись. Але нам уже час повертатися до себе в групу.

 З яким видом декоративного-прикладного мистецтва ми з вами познайомились? (петриківський розпис)

 Твори якої художниці ми сьогодні розглянули? (Марфи Тимченко)

 Що найбільше вам запам’яталось?

 Зараз підійдіть всі будь-ласка до мене, давайте ми попрощаємося з нашими гостями і подякуємо їх за увагу.